Dzień Niepodległości 2013 r. - Medyczna Szkoła Policealna nr 3 im. dr Andrzeja Krocina w Warszawie ZAPRASZAMY!

Szukaj
Kontakt
Historia szkoły
Aktualności
Idź do spisu treści

Menu główne

Dzień Niepodległości 2013 r.

Z życia szkoły > Poznajemy Warszawę


Obchody Dnia Niepodległości  
Sulejówek, 11 listopada 2013

Obchody 95 rocznicy odzyskania niepodległości grupa uczniów i nauczycieli z naszej szkoły upamiętniła wyjazdem do Sulejówka i zwiedzaniem Muzeum Józefa Piłsudskiego.  


Pierwsze kroki skierowaliśmy w pobliże willi  „Milusin”, do ciekawie zaprojektowanego, odlanego z brązu pomnika Naczelnego Wodza, odsłoniętego w czerwcu 2010, gdzie  złożyliśmy wiązankę kwiatów,. Autorem rzeźby jest Karol Badyna, krakowski rzeźbiarz. Pomnik przedstawia Józefa Piłsudskiego w galowym mundurze siedzącego na fotelu, wspartego na szabli, w towarzystwie córek. Młodsza Jadwiga    siedzi na ławeczce a starsza Wanda stoi trzymając lalkę.

Przy pomniku nasze koleżanki Małgosia i Patrycja przedstawiły najważniejsze fakty z życia Józefa Piłsudskiego.

Następnie zwiedziliśmy dworek „Milusin”, zbudowany w darze od żołnierzy dla swojego Wodza, gdzie w latach 1923-1926 mieszkała rodzina Piłsudskich.
Przewodnikiem po wnętrzach willi była córka wodza - pani Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska, która na wyświetlanym filmie wspominała burzliwą historię i wydarzenia lat przedwojennych. Meble i sprzęty dworku choć szczęśliwie przetrwały wojnę, niestety zaginęły  wywiezione w 1947 r.    
Odwiedziliśmy też, obecnie w ruinie, willę „Siedziba” Jędrzeja Moraczewskiego (1870 - 1944) - premiera pierwszego rządu II Rzeczypospolitej po odzyskaniu niepodległości i bliskiego współpracownika Marszałka. Ich posesje sąsiadowały ze sobą. Obie rodziny charakteryzowała wielka tradycja niepodległościowa.

W obliczu najazdu bolszewickiego 1920 r., Moraczewski zgłosił się na ochotnika do wojska. Odznaczył się wielką odwagą i poświęceniem za co został odznaczony orderem Virtuti Militari V klasy oraz Krzyżem Walecznych. Jego najstarszy syn Kazimierz, zginął w tej wojnie jako 16-letni ochotnik.


I wojna światowa nie oszczędziła rodziny Moraczewskich. Syn Adam został zamęczony w Auschwitz przez hitlerowców, córkę Wandę aresztowano na Pawiaku gdzie zmarła, a w czasie walk o Sulejówek w sierpniu 1944 roku zabłąkana kula zabiła Moraczewskiego w domu.

Na koniec naszej wizyty w Sulejówku odwiedziliśmy restaurację „U dziadka” z interesującą izbą pamięci, gdzie zgromadzono pamiątki po Marszałku.  
Wyczarowana przez Małgosię gorąca herbata z termosów ociepliła doniosłą listopadową rocznicę i poprawiła nam humor.

Dzięki tym wielkim postaciom Sulejówek wszedł do naszej narodowej historii.


Do zobaczenia na następnych spotkaniach  !!

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego