Muzeum Chopina - Medyczna Szkoła Policealna nr 3 im. dr Andrzeja Krocina w Warszawie ZAPRASZAMY!

Szukaj
Kontakt
Historia szkoły
Aktualności
Idź do spisu treści

Menu główne

Muzeum Chopina

Z życia szkoły > Poznajemy Warszawę

Zwiedzanie Muzeum Fryderyka Chopina
barokowy Pałac Ostrogskich w Warszawie


Właśnie odbywający się w Warszawie XVII Międzynarodowy Konkurs Chopinowskim był okazją by odświeżyć wiedzę o Fryderyku Chopinie. W niedzielę 18.10.2015 zorganizowaliśmy wycieczkę - zwiedzanie muzeum Chopina, świeżo odrestaurowanego, multimedialnego i jednego z najnowocześniejszych w Europie.            

Po wyjeździe w listopadzie 1830 roku z Polski do Paryża, Chopin przeżywa pierwszy, początkowo bardzo ciężki okres. W zaledwie kilka dni dociera do niego wiadomość o wybuchu powstania listopadowego co powoduje, że ułożony plan koncertów w Wiedniu staje się nierealny, Chopin nagle staje się politycznym imigrantem.


Zwiedzanie zaczęliśmy właśnie od okresu „Salonu Paryskiego”, kiedy to lekcje gry na fortepianie były źródłem utrzymania się Chopina. W salonie stał fortepian, uczniowie to przeważnie młode osoby ze znanych, majętnych rodów, które często później odnosiły także sukcesy w karierze pianistycznej. Lekcje odbywały się w ten sposób, że na drugim pianinie stojącym w pokoju Chopin zadawał i grał temat sprawdzający, jeśli uczniowie nie wykazywali już odpowiednio wysokiego poziomu gry na instrumencie, mistrz nie podejmował dalszej nauki.

Dowiedzieliśmy się także wielu ciekawych szczegółów o osobowości Chopina dobrze wychowany, o nienagannych manierach, znający biegle język francuski, wrażliwy, dowcipny, doskonały parodysta, był zawsze wyczekiwaną atrakcją spotkań na arystokratycznych salonach. Pod jego osobistym urokiem pozostawało także wiele kobiet. Najbardziej znaną była George Sand, jedna z najsłynniejszych kobiet epoki, powieściopisarka o niezależnym sposobie bycia, towarzyszka Chopina, w posiadłości której, w Nohant, spędził wiele lat.
Na wystawie zgromadzono wiele osobistych pamiątek należących do Chopina jak złoty zegarek, kalendarzyki-notatniki, ołówek, spinki do mankietów, pudełeczko na cukierki, chusteczka z monogramem, a także kosmyk włosów i zasuszone kwiaty.
Wystawione rękopisy kompozycji dały nam obraz przebiegu tworzenia dzieł, ciągłej chęci  dążenia do ideału, ulepszania i poprawek, nuty wykazują wielokrotne skreślenia i zmiany.


Wystawa pokazuje też młodzieńcze lata, dom w Żelazowej Woli, pobyt w Warszawie, pierwszych nauczycieli, studia w warszawskiej Szkole Głównej Muzyki przy Uniwersytecie Warszawskim, ukończonej z adnotacja „szczególna zdatność, geniusz muzyczny”, a także pierwsze zagraniczne sukcesy koncertowe w Wiedniu i rozpoczęcie poważnych kompozycji, takich jak koncerty fortepianowe z orkiestrą, na powstanie których niemały wpływ miało płomienne uczucie do studentki Konserwatorium - Konstancji Gładkowskiej.


Kobiety odegrały ważną rolę w życiu Chopina, często także wspierając go w trudnych chwilach na obczyźnie. Oprócz George Sand, należy wymienić tu postać Delfiny Potockiej i uczennicy Jane Stirling, która otaczała opieką Chopina u schyłku życia, będąc przy nim do końca.  


20 października 2015 zakończył się w Warszawie XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny imienia Fryderyka Chopina. To jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów na świecie, zainicjowany przez pianistę, prof. Jerzego Żurawlewa w 1927r. W tym roku wzięło w nim udział prawie 80 uczestników z 20 krajów, a liczba zgłoszeń z całego świata wynosiła 450. Laureatem został 21 letni student Konserwatorium Paryskiego, Seong-Jin Cho z Korei.
Dzięki temu konkursowi, właśnie geniusz Fryderyka Chopina i Polska znane są szeroko na świecie.


♫  ♫  ♫

Zwiedzanie dało okazję, by nie będąc wielbicielami muzyki klasycznej, móc zachwycić się Chopinem oraz dowiedzieć się wielu ciekawych faktów z jego życia, które interesująco przekazała nam przewodniczka Marta studentka III roku Szkoły Muzycznej.

♫  ♫  ♫

Do zobaczenia na następnych naszych spotkaniach   -     Mateusz - TD I     

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego