Napoleon w Warszawie - Medyczna Szkoła Policealna nr 3 im. dr Andrzeja Krocina w Warszawie ZAPRASZAMY!

Szukaj
Kontakt
Historia szkoły
Aktualności
Idź do spisu treści

Menu główne

Napoleon w Warszawie

Z życia szkoły > Poznajemy Warszawę

Napoleon
 w
Warszawie

W niedzielę 22 listopada 2015 szkoła zorganizowała zwiedzanie wystawy „Napoleon i sztuka” na Zamku Królewskim.

To pierwsza w naszym kraju tak duża ekspozycja prezentująca artystyczne dokonania epoki napoleońskiej, czyli stylu empire, który choć trwał krótko (1800-1815), wywarł ogromny wpływ na modę, architekturę, malarstwo i sztukę użytkową. Co ciekawsze, okazał się na tyle atrakcyjny, że szybko rozpowszechnił się w całej Europie, także w stolicach mocarstw toczących z Francją wojny.


Na wystawie zobaczyliśmy eksponaty wypożyczone ze zbiorów ok. 30 instytucji francuskich oraz od polskich kolekcjonerów. Tak wielu przedmiotów bezpośrednio związanych z Napoleonem nie oglądaliśmy w Polsce od ponad dwustu lat.
Ten genialny strateg, najmłodszy generał francuskiej armii, zapalony matematyk, mąż stanu, reformator i twórca znakomitego kodeksu, potrafił być także mecenasem sztuki, który wykreował styl empire i umiał posługiwać się nim także jak narzędziem władzy.
Na wystawie widzimy charakterystyczne dla Cesarstwa elementy - wieńce laurowe, napoleońskie litery „N” oraz orły cesarskie. Po wyprawie Napoleona do Egiptu pojawiają się też przetworzone motywy sztuki egipskiej.


W modzie inicjatywę przejęły panie. Strój wykonywany według modelu empire składał się z sukni, stylowej halki, szalu z woalu i rękawiczek. Zazwyczaj wykonany był z jasnych, zwiewnych tkanin, podkreślających niewinność, dziewczęcość i delikatność pań. Na wystawie możemy zobaczyć spódnicę z trenem i trzewiki cesarzowej Józefiny.
Widzieliśmy też zestawy biżuterii Marii Luizy, drugiej żony cesarza, oraz serwis egipski, z którego kawę pijał Bonaparte.


Duże zainteresowanie wzbudzają autentyczne meble używane przez Napoleona i jego małżonkę Józefinę, wykonane z modnego wówczas mahoniu. Biurko Napoleona, zwane mechanicznym, cesarz sam zaprojektował i w taki model kazał wyposażać swoje rezydencje. Fotele z buduaru cesarzowej Józefiny zaprezentowane są na tle modnych, wielobarwnych, bogato zdobionych tkanin.
Symbolem silnie związanym z samym Napoleonem, a zaczerpniętym z antyku była pszczoła, którą ujrzymy na wielu zabytkach z tych czasów, choćby na tapicerce sofy Napoleona. W antycznej Grecji była ona symbolem pracowitości, dobroci, nieśmiertelności i boskości.  
Wystawa pokazuje, że Cesarzowa Józefina też miała swoje preferencje. Lubiła łabędzie i ptak ten pojawia się na meblach, porcelanie, tkaninach, zdobił podłokietniki, draperie, łoża, i to nie tylko w sypialni Józefiny i francuskich elit, ale też w pałacach cesarskich w Wiedniu czy Petersburgu.


Zobaczyliśmy także wiele luksusowych wyrobów, produkowanych na specjalne zamówienie. Należą do nich pokazany na wystawie zestaw podróżny dla pań oraz meble. Artyści stosowali w nich mahoń oraz bogate dekoracje w postaci motywów orientalnych bądź fantastycznych figur zwierzęcych wykonanych z patynowanego brązu.
Pokazano też motywy egipskie i orientalne, które weszły do sztuki, a zostały zainspirowane napoleońską kampanią w Egipcie.


Ze stylem empire wiążą się nazwiska wielu artystów. Architekci Charles Perciere i Pierre Fontaine uważani są za twórców nowego stylu w architekturze, na wystawie poświęcono im całą salę. Jednym z najwybitniejszych malarzy empire'u jest Jacques David, nadworny malarz Napoleona, który sportretował Napoleona - młodego generała przekraczającego na koniu przełęcz św. Bernarda w Alpach. Właśnie ten wizerunek wodza wita wchodzących na wystawę.

Zgromadzone na wystawie eksponaty układają się w pasjonującą opowieść o tym, jak różnorodna i niekiedy zaskakująca była sztuka powstała pod napoleońskimi auspicjami. Sztuka, którą Napoleon sam kreował, jednocześnie wyznaczając ramy ówcześnie obowiązującego dobrego smaku.


Zapraszamy na następne nasze ciekawe spotkania!


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego